Avantika - 2010-04-26 20:14:47

W rolę Saamiyi Siddiqui miała początkowo wcielić się Aishwarya Rai.


Amitabh Bachchan zaproponował reżyserowi zatrudnienie Gurdasa Manna (jako piosenkarza do playbacku), sądząc, że jego głos najlepiej pasuje do niego w filmie.



Postać Saamiyi Siddiqui ściśle nawiązuje do Asmy Jehangir - dobrze znanej prawniczki i działaczki w obronie praw człowieka.



Pomimo, że to był trzeci film, w którym zagrali razem Amitabh Bachchan i Preity Zinta, jest pierwszym filmem, w którym zagrali wspólne sceny.


Film miał początkowo nosić tytuł "Yeh Kahaan Aa Gaye Hum", pochodzący od piosenki z filmu "Silsila" (1981), ale Yash Chopra sądził, że "Veer-Zaara" lepiej pasuje do jego epickiego charakteru. Za to jedna z piosenek w filmie została zatytułowana podobnie "Yeh Hum Aa Gaye Hai Kahaan".


Nie było linii autobusowej między Amritsar i Lahore. Jednakże od czasu do czasu pojawiały się po obu stronach granicy żądania i plany utworzenia czegoś takiego. Rozbawieni fani nazwali go "linia autobusowa Veer-Zaara".



Przy nagrodzie Filmfare twórca tekstów lirycznych do piosenek konkurował tylko ze sobą - otrzymał wszystkie pięć nominacji za słowa poszczególnych piosenek. Dostał nagrodę za tekst do piosenki "Tere Liye". Javed Akshtar jest też autorem scenariuszy do obu bardzo popularnych w Indiach filmów o Donie - "Don" z 1978 roku i "Don – The Chase Begins Again" z 2006 roku.


Przywódca Pakistanu Pervez Musharraf zaprosił reżysera filmu Yasha Choprę na lunch, podczas którego wyraził swoje niezadowolenie z negatywnego wg niego obrazu Pakistanu w filmie.


Film jest tworzony rodzinnie, m.in. przez dwie pary ojca i syna. Reżyseruje go Yash Chopra, a dialogi do niego i scenariusz pisze jego syn Aditya Chopra znany z takich filmów jak "Żona dla zuchwałych" i "Mohabbatein". Oboje współprodukują też film. Drugą parę stanowi współpraca muzyków. Sanjeev Kohli skorygował na potrzeby filmu nieopublikowane utwory swego nieżyjącego od lat ojca Modana Mohana, zapewniając mu tym samym pośmiertne nagrody za muzykę.


Miłość Hindusa Veera do Pakistanki Zaary można odczytać jako symboliczną tęsknotę Indii za Pakistanem. Pakistan odłączył się od Indii w 1947 roku.


Część akcji filmu rozgrywa się w Pakistanie.
Filmy indyjskie w tym "Veer-Zaara" są tam zakazane.
Napisałam i tę ciekawostkę, żeby dodać, że od jakiegoś czasu nie są... Tak czytałam ... xD

www.bikerboyzteam.pun.pl www.kosmetologia2010w1.pun.pl www.lifeofnarutorpg.pun.pl www.forum4u.pun.pl www.bhp.pun.pl